Przejdź do głównej treści
Znajdź swoje wnętrze
Masz działkę i chcesz wybudować dom bez skomplikowanych formalności?

Masz działkę i chcesz wybudować dom bez skomplikowanych formalności?Co powiesz na nieduży, ekonomiczny dom „na zgłoszenie” do 70 m2? Zobacz, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie - i co właściwie zmieniło się w Prawie budowlanym od 3 stycznia tego roku.

W ostatnich miesiącach, w obliczu rosnących cen mieszkań, zmiany stylu życia, powszechnej "pracy zdalnej” i wzrostu cen mediów, coraz więcej osób decyduje się na wyjazd z miasta w poszukiwaniu przestrzeni do życia. Budowa niedużego, ekonomicznego domu pod miastem jest coraz bardziej konkurencyjna cenowo i często tańsza od zakupu kawalerki w dużym mieście. Odpowiedzią na te potrzeby jest pomysł rządu, który ułatwić ma procedury związane z budowa własnego niedużego domu „na zgłoszenie”. Ustawa z 17 września 2021 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została opublikowana 2 listopada 2021 (Dz.U. 2021 poz.1986) obowiązuje od 3 stycznia 2022.

Jakie zmiany niesie ze sobą? Do kogo jest skierowana?

Oferta skierowana jest dla osób indywidualnych, w celu „zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych” - nie jest też bezpośrednio skierowana do dużych inwestorów czy deweloperów. Przy składaniu dokumentacji niezbędne jest bowiem oświadczenie „o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych”. Jakich dokumentów potrzebujemy i jakie warunki musimy spełnić?
Po pierwsze - działka musi być objęta miejscowym planem zagospodarowania jako tereny mieszkaniowe lub powinna mieć wydaną decyzję o warunkach zabudowy. Ustawa przewiduje, iż domy do 70 m² będą budowane w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym - nie potrzebujemy więc „czasochłonnego” pozwolenia na budowę. Musimy jedynie dokonać zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Poza tym będziemy potrzebować adaptacji wybranego przez nas domu, w celu sporządzenia zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego, czym zajmie się architekt. Musimy dodatkowo złożyć dwa oświadczenia o budowie „dla własnych potrzeb” oraz to, że przyjmujmy odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia
kierownika budowy. I tutaj pojawia się kolejne ułatwienie - nie ma konieczności prowadzenia dziennika budowy i wyznaczania kierownika budowy.
Ustawa wprowadza wiele ułatwień, ale też zrzuca odpowiedzialność za ewentualne wady na inwestora. Opinie architektów i inżynierów budownictwa pełne są obaw o to, czy w przypadku braku kierownika budowy, zostaną zachowane niezbędne standardy bezpieczeństwa.

Pytania o „domy bez pozwolenia” mnożą się a inwestorzy przymierzają się do nowych przepisów. Szczególnie przyciąga inwestorów fakt, że projekty domów do 70m2 są bezpłatne - w konkursie zorganizowanym dla biur architektonicznych z całej Polski wybrano 38 projektów, które będą
dostępne „dla każdego”. Według resortu rozwoju już w II kw. 2022 r. darmowe projekty będzie można pobrać za darmo ze specjalnej rządowej strony.

Wizja własnego, niedrogiego w budowie i utrzymaniu domu jest obiecująca - a my, jako agenci nieruchomości z chęcią pomożemy Wam
znaleźć wymarzone miejsce, w którym zrealizujecie swoje plany mieszkaniowe.


Autorka tekstu: Agnieszka Józefczuk, agentka nieruchomości

Newsletter

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych nieruchomościach w naszej ofercie?

  • Określ typ nieruchomości
  • Wybierz sprzedaż lub wynajem
  • Określ czas otrzymywania powiadomień (np. przez 30 dni)
Zapisz się na newsletter

Sprawdź czego szukamy!

Chcesz zgłosić swoją ofertę i opublikować ją w naszym serwisie? Nie masz pewności, czy jest popyt na oferty podobne do Twojej? Zobacz jakich ofert aktualnie poszukujemy i przekonaj się sam!

Sprawdź ogłoszenia

Zgłoś swoją ofertę!

Dysponujesz nieruchomością, którą planujesz sprzedać lub wynająć? Daj nam znać wypełniając zamieszczony tu formularz kontaktowy, a z pewnością się do Ciebie odezwiemy!

Zgłoś swoją ofertę
Masz działkę i chcesz wybudować dom bez skomplikowanych formalności?

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
Komunikat
Zamknij
Kurpiel Nieruchomości nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu