Przejdź do głównej treści
Znajdź swoje wnętrze

Klienci obawiają się zakupu mieszkania lub domu obciążonego hipoteką. Przekonujemy, że nie taki diabeł straszny. Zakup mieszkania z hipoteką może zająć trochę więcej czasu, ale dobrze przygotowana przez nasze biuro transakcja zapewni w pełni bezpieczne nabycie takiego lokalu.

Bardzo często hipoteka postrzegana jest przez klientów jako formalna przeszkoda, która uniemożliwia nabycie interesującej ich nieruchomości. W praktyce wykreślenie hipoteki na ogół nie jest ani skomplikowane, ani ryzykowne. Hipoteka może zostać wykreślona na trzy sposoby. Po pierwsze może zrobić to sprzedający przed zawarciem aktu notarialnego umowy sprzedaży. Wniosek o wykreślenie hipoteki może zostać zawarty również w samym akcie notarialnym lub też zostać złożony w sądzie wieczystoksięgowym przez kupującego po zawarciu aktu notarialnego.

Podstawową czynnością, którą wykonuje nasze biuro jest dokładne sprawdzenie księgi wieczystej a w szczególności działu IV, do którego trafiają obciążenia z tytułu hipoteki.

W przypadku obciążenia nieruchomości z tytułu hipoteki już na etapie umowy przedwstępnej wnosimy zapisy gwarantujące kupującemu bezpieczeństwo transakcji.

Sprzedający, zanim podpisze taką umowę, musi dostarczyć komplet dokumentów dotyczących nieruchomości: akt notarialny kupna mieszkania lub inny dokument świadczący o prawie własności do nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie ze spółdzielni, że sprzedający posiada prawo do lokalu i że na mieszkaniu nie ciążą żadne zaległości czynszowe.

W przypadku mieszkania z obciążoną hipoteką sprzedający musi dostarczyć zaświadczenie z banku w którym posiada kredyt, o aktualnej wysokości zadłużenia zabezpieczonego hipoteką. To bardzo ważna informacja dla kupującego oraz banku, w którym o kredyt na nieruchomość będzie się ubiegał kupujący. Część z kwoty kredytu udzielonego kupującemu na zakup mieszkania nie zostanie bowiem przelana na konto sprzedającego, ale bezpośrednio na konto bankowe przeznaczone do spłaty kredytu hipotecznego obciążającego nieruchomość.

Nasze biuro dba o to aby wszystkie wymienione formalności zostały spełnione przez sprzedającego a ich przebieg szczegółowy opisany jest w umowie przedwstępnej.

Gdy kupujący mieszkanie podpisze z bankiem umowę kredytową, następuje podpisanie aktu notarialnego sprzedaży mieszkania. Notariusz, dysponując wszystkimi dokumentami, w tym umową kredytową, wskazuje dwa numery kont, na które trafią pieniądze z kredytu: konto banku, poprzedniego kredytodawcy ma które zostanie przelana kwota równa aktualnej kwoty zadłużenia oraz konto sprzedającego mieszkanie na które zostanie przekazana pozostała kwota ceny zakupu. Zwykle akt notarialny przewiduje termin do którego pieniądze wpłyną na każde z kont bankowych, zazwyczaj jest to termin 7 dni roboczych.

Po całkowitym spłacie kredytu, poprzedni kredytodawca (bank) wydaje zgodę na wykreślenie hipoteki, co pozwala na jej wykreślenie z księgi wieczystej, a tym samym nieruchomość staje się wolna od obciążeń.

Newsletter

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych nieruchomościach w naszej ofercie?

  • Określ typ nieruchomości
  • Wybierz sprzedaż lub wynajem
  • Określ czas otrzymywania powiadomień (np. przez 30 dni)
Zapisz się na newsletter

Sprawdź czego szukamy!

Chcesz zgłosić swoją ofertę i opublikować ją w naszym serwisie? Nie masz pewności, czy jest popyt na oferty podobne do Twojej? Zobacz jakich ofert aktualnie poszukujemy i przekonaj się sam!

Sprawdź ogłoszenia

Zgłoś swoją ofertę!

Dysponujesz nieruchomością, którą planujesz sprzedać lub wynająć? Daj nam znać wypełniając zamieszczony tu formularz kontaktowy, a z pewnością się do Ciebie odezwiemy!

Zgłoś swoją ofertę
Zakup mieszkania lub domu obciążonego hipoteką
Komunikat
Zamknij
Kurpiel Nieruchomości nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu